logo

S potešením tvorím pre ľudí, ktorí majú radi farby, nechýba im jemne ironický nadhľad a strach byť viditeľní im nič nehovorí. Snažím sa udržať si ľahkosť a vtip aj v rámci tém, ktoré bezprostredne takými nie sú.

Baví ma hľadať odkazy pre módny dizajn dneška v odkazoch minulosti – vo vizuálnych prvkoch, celkovej atmosfére či kultúrnych stereotypoch našej lokálnej, nielen odevnej kultúry. Zároveň ma inšpiruje prítomnosť a často nachádzam podnety aj vo veciach ktoré nemám rád, pretože až v momente, keď opustím svoju komfortnú zónu, posúvam sa v procese navrhovania ďalej.

Zistiť viac

prednáška Fast and slow fashion

TeDx univerzita komenského

V zázname z prednášky sa dozviete aký je rozdiel medzi pojmami fast fashion a slow fashion, prečo je dôležité podporovať lokálnu módu a príbeh vzniku značky Lukas Krnac. Pretože udržateľnosť je rozhodnutie a len my určujeme, ktorú stranu podporíme.

Prehrať video
logo

Neriešim čo je trendové a čo sa nosí. Domnievam sa, že oveľa dôležitejšie je mať štýl. Vedieť, v čom vyzerám a cítim sa dobre, zamerať sa na kvalitu prevedenia a originalitu nápadu, premýšľať o tom, čo prípadne prečo si to kupujem.

Investíciu do lokálneho dizajnu považujem za efektívnu a štýlovú voľbu, keďže lokálna tvorba dokáže byť prirodzene transparentnejšia a smerovať tak k reálnej udržateľnosti.

img
img

best in design

kolekcia sunday

Je prvou komplexnou kolekciou ktorú som vytvoril. Inšpiráciou mi bol dedinský nedeľný futbalový zápas. Je to niečo, čo sa ma dotýkalo celé detstvo a vždy to bola vec, ktorá mi nedávala zmysela. Preto je celá kolekcia riešená veľmi ironicky , plná odkazov na zápas ako sú napríklad okopané zablatené biele lodičky, ihrisko na nohavičkách, čísla dresov ktoré sú transparentné a odkrývajú zadok alebo sú vyholené v kožuchu, rozbité okuliare a podobne.

best fashion graduate

kolekcia seven

Je bakalárskou prácou v ktorej som sa zaoberal siedmymi smrteľnými hriechmi v kontexte 21.storočia. Riešená s veľkou nadsádzkou až karikatúrou ktrou som podčiarkoval problémy ktoré sú okolo nás. Každý hriech bol rozpracovaný do troch modelov. Napríklad v rámci obžerstva som sa zaoberal zložením potravín, ich hodnotou, kvalitou, akým spôsobom sú balené a označované. Preto sa na móle objavila napríklad modelka v krvavo červenom prádle, pletenom svetri zabalená do plastových šiat s etiketou ako kus mäsa. Z tohto konkrétneho modelu následne vznikla mimina s etiketou francúzska šunka, ktorú som následne rozpracoval do farebnej produktovej rady mikín so štítkami, ktoré nájdeš v eshope.

Začni písať...